Na čo je potrebné si dať pozor pre ochranu zdravia?
Dezinfekčné prostriedky na ruky používame všetci už zopár mesiacov v obchodoch, u lekára, v práci alebo aj doma. Okamžite si pri aplikovaní vieme zhodnotiť ich vôňu, konzistenciu, či pocit, ktorý nám na našich rukách zanechávajú. Existuje však niečo, čo pri používaní dezinfekčných prostriedkov v danej chvíli nevidíme, a to je samotné zloženie dezinfekcie. Každý z nás sa nie raz ocitol v situácii, kedy sme pri dezinfekcii rúk pociťovali miernejšie alebo výraznejšie podráždenie v podobe štípania či svrbenia. Mnohokrát nám dezinfekcie dokonca zanechávajú nie príliš príjemnú vôňu na rukách.
Ako teda pôsobia dezinfekčné prostriedky na našu pokožku, a aký majú dopad na naše zdravie? Poradili sme sa so skúsenými slovenskými lekárnikmi, ktorí prinášajú odpovede aj v tomto článku.
Aký je rozdiel medzi technickou a farmaceutickou kvalitou dezinfekčných prostriedkov?
Magda Krchňáková, ktorá je farmaceutka a jedna zo zakladateliek prírodnej kozmetickej značky Sapotheca, nám povedala viac o tom, prečo začali vyrábať okrem iného aj dezinfekčný prostriedok na ruky: „Veľmi nás zasiahlo, že ľudia začali nakupovať a používať na dezinfekciu rúk aj také prípravky, ktoré nie sú na to určené a sú nevhodné. Prípravky aplikované na kožu rozhodne NESMÚ byť vyrobené z technických surovín a všetci výrobcovia, ktorí predávajú iba čistý lieh, nepredávajú dezinfekciu. Po správnosti má dezinfekčný prostriedok svoj rozpis (môžeme povedať aj recept), ktorý určuje, čo musí obsahovať. Neodporúčame ľuďom kupovať neoznačené dezinfekčné prostriedky, pretože týmto spôsobom si môžu privodiť rôzne ekzémy a iné dermatitídy.“
Výroba dezinfekčných prostriedkov patrí medzi štandardné výrobné procesy vo farmaceutickom, kozmetickom a chemickom priemysle. Základom výrobného procesu je zmiešavanie účinných látok, a to v stanovenom pomere a popísaným postupom. Je však potrebné venovať pozornosť výberu jednotlivých surovín, ktoré sa použijú pre výrobu dezinfekčného prípravku. Dôležité fakty:
1. Každá surovina je zvyčajne dostupná v rôznych stupňoch čistoty a kvality.
2. Pri výrobe samotnej suroviny vznikajú aj ďalšie vedľajšie škodlivé látky. Môžu to byť ťažké kovy, anorganické zlúčeniny, organické alifatické a aromatické zlúčeniny, hormóny a ich deriváty. Priamo s nimi by sa ľudský organizmus nemal dostať do kontaktu.
3. Tieto škodlivé látky je možné odstrániť zo suroviny, z ktorej sa skladá dezinfekčný prostriedok, avšak každé očistenie suroviny znamená aj zvýšenie nákladov, čo vedie k nárastu samotnej ceny dezinfekčného prostriedku. Ak ste si doteraz zakúpili dezinfekciu výrazne lacnejšiu oproti iným, oplatí sa Vám spozornieť.
*